در حاشیه

با 09124269310 تماس بگیرید

«سیرک سیاه» منتشر شد

به گزارش خبرنگار مهر، «سیرک سیاه»، یک داستان تصویری است که به مساله آزار حیوانات در سیرک می پردازد. به عبارتی شیوه تربیت خرس ها، قفس های تنگ حیوانات وصدمات جسمانی به شیر بخشی از موضوعاتی است که در قالب داستان و تصویر به آن پرداخته شده است.

«اندوه بالابان» که به موضوع قاچاق غیر قانونی پرندگان به کشورهای حاشیه خلیج فارس می پردازد و «خرس ماه»  از دیگر کتاب های این نویسنده در حوزه حفاظت از محیط زیست هستند. «خرس ماه» درباره خرسی است که در جنوب ایران زندگی می کند و بر سینه خود لکه سفیدی دارد و به نام خرس بلوچی هم نامیده می شود. جز این دو کتاب، «گلوله و پلنگ» که به شکار بی رویه گربه سانان در زمان قاجار و «اشباح جنگل» که  به باورهای خرافی درباره حیوانات اشاره دارد از دیگر آثار محیط زیستی مهدی رجبی است.

مهدی رجبی، پیش از این و در گفتگو با خبرنگار مهر به تاثیرات مهم ادبیات بر آموزش حفظ محیط زیست اشاره و بیان کرده بود: ادبیات ابزاری است برای حک مسایل بر ذهن مخاطب. شخصیت ها و اتفاقاتی  که در ادبیات داستانی با آنها آشنا می شویم در ناخودآگاه ما ثبت می شوند. چرا که رنج، خطر، عشق، نفرت قهرمانان برای ما قابل درک و لمس است و به تجربیات خواننده تبدیل می شوند. داستان می تواند در لایه سرگرم کننده خود با شعار و تئوری فاصله داشته باشد و به همین دلیل مطلوب مخاطب واقع می شود.

به گفته نویسنده مجموعه «نامه های نیلی»، کسی که ادبیات خوانده باشد و درباره آن بداند باهوش تر است. در داستان های محیط زیستی هم همین اتفاق رخ می دهد. مخاطب به تجربه می فهمد که چطور با دنیای پیرامونش، جنگل، طبیعت و حیوانات رفتار کند. درنهایت اینکه شاید خواننده نام های داستان را فراموش کند اما رفتارها را نه. به همین دلایل ادبیات بهترین راه برای آموزش حفظ محیط زیست محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © 2019 در حاشیه